Po narození dítěte čeká na rodiče několik důležitých povinností

spot_img

Jednou z prvních je zápis do matriky, na jehož základě vydají rodičům rodný list. V našem manuálu vám vysvětlíme, jak přesně probíhá celý proces a co budete potřebovat.
Výběr křestního jména – čím se můžete inspirovat?
Rodiče si často vybírají křestní jméno miminka ještě během těhotenství. Tehdy mají dostatek času na hledání různých zdrojů a nemusí to nechávat až do porodnice.

Nejjednodušší je vzít si do rukou kalendář jmen >> a vybrat si některé z těchto pojmenování.

Inspiraci můžete najít i v zahraničí, ale tam je podmínkou, že pokud to není v našich končinách známé jméno nebo si tím na matrice nejsou jisti, musíte jim dokázat, že se skutečně používá v některé z jiných zemí. Pro dítě nemůžete dát:

  • vymyšlené jméno,
  • hanlivé pojmenování,
  • nemůžete dát chlapci dívčí a dívce chlapecké jméno,
  • slovíčko, které pojmenovává jiné předměty nebo činnosti,
  • zdrobnělinu,
  • domácké verze křestních jmen,
  • jméno, které mají již starší sourozenci,
  • gramaticky nesprávné napsané jméno,
  • křestní jméno začínající malým písmenem.

Naše legislativa umožňuje dát dítěti nejvýše tři jména. Je jen na rodičích, v jakém pořadí jejich dají zapsat do matriky.

Jak probíhá zápis na matrice?
Prvotní zápis do matriky proběhne v porodnici do tří dnů od narození dítěte. Maminka jim po porodu nahlásí jméno a příjmení miminka a podepíše prohlášení o jménu dítěte.

Před porodem je třeba si důkladně preštududovať informace na oficiální stránce vaší porodnice, která přesně definuje i typ dokladů, které budete potřebovat.

Porodnice následně zašle hlášení o narození dítěte a prohlášení o jménu dítěte do matriky v místě, kde se nachází daná nemocnice. Otec podepisuje stejný dokument jako matka při přebírání rodného listu na matrice.

Jaké doklady potřebujete?
Po nahlášení dítěte na matriku přijde otec vyzvednout rodný list. Tehdy se musí prokázat následujícími doklady:

  • Dítě narozené v manželství – při nahlašování musíte donést váš oddací list a svůj občanský průkaz. Některé matriky vyžadují i ​​občanský průkaz matky dítěte, proto je lepší vzít si s sebou jeho fotokopii.
  • Dítě narozené svobodné matce – pokud jste svobodnou maminkou, kromě předložení občanského průkazu nemusíte přinést žádné jiné doklady.
  • Dítě narozené rozvedeným partnerem – pokud ještě během těhotenství rozvedete s otcem dítěte, musíte kromě občanského průkazu dokladovat i rozhodnutí soudu o ukončení vašeho manželství. Pokud ještě rozvod není ukončen a nemáte pravomocný rozsudek, na úřadě to neuvádíte. Miminko může dostat otcovo příjmení, pokud se narodí do 300 dnů od vydání pravomocného rozsudku o rozvodu.
  • Dítě narozené vdově nebo vdovci – pokud dojde během těhotenství k úmrtí partnera nebo během porodu nešťastně zemře samotná maminka, kromě občanského průkazu je nutno předložit i úmrtní list.

Poplatky za zápis na matriku
Samotný zápis do matriky je bezplatný a rovněž vydání prvního rodného listu. No pokud byste ho někde ztratili, musíte požádat o jeho opětovné vydání. V tom případě už úřad určuje poplatek 5 eur při fyzickém vybavení a částku 2,50, pokud podáte žádost elektronicky.

Jak se určuje příjmení dítěte?
Pokud jsou rodiče oddáni, dítě dostává své příjmení automaticky po nich. Do matriky ho nemohou zapsat s jiným libovolným příjmením, které by si otec s mámou pouze vymysleli.

Pokud otec s matkou nemají stejné příjmení, protože nejsou oddáni nebo žena po svatbě nadále používá své dívčí jméno, v tom případě musí dojít ke společné dohodě a při zápisu uvedou, které z těchto příjmení bude dítěti zapsáno do rodného listu.

Pokud se rodiče nedohodnou do tří dnů od porodu, v tom případě bude vybírat pojmenování soud. Když je žena svobodnou matkou, dítě může dostat jméno po otci, pokud se přizná k otcovství ještě před narozením dítěte. Při určování otcovství až po porodu a soudní cestou, musí dítě dostat nejprve mámino příjmení.

Uznání otcovství u nesezdaných párech
Nesezdané páry musí před porodem poskytnout prohlášení o otcovství, v opačném případě dostane dítě příjmení po své matce. Uznání otcovství musí udělat na matrice v místě svého trvalého bydliště.

Na úřadě následně dostanou tři kopie dokladu – jeden zůstává přímo na matrice, jeden patří matce a druhý otci dítěte. Tento doklad pak rodička předkládá při zápisu namísto oddacího listu. Stejným způsobem se postupuje i v případě svobodné matky, která nežije ve společné domácnosti s otcem dítěte, ale ten přesto uzná otcovství.

Jaké údaje se zapisují do knihy narození?
Každá matrika musí vést tři základní knihy – narození, úmrtí a manželství. Ty slouží pro přesnou evidenci obyvatel v dané obci či mes

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora