Zdravá střevní flóra je základ dobré imunity: Jak ji zlepšit u dětí?

spot_img

5 tipů, jak podpořit zdraví střev dětí. Pevná imunita a dobré zdraví začínají ve střevech. Pokud budeme od malička posilovat zdravou střevní mikroflóru dětí, podpoříme jejich zdraví prakticky na celý život. Jak se to dá?
Lidský mikrobióm – název biliony bakterií, které obývají náš trávicí trakt pomáhá regulovat imunitní systém a určuje například, zda má dítě alergickou reakci na arašídy a jak efektivně bojuje proti nachlazení.

Tyto prospěšné bakterie se podílejí na regulaci metabolismu a přírůstku hmotnosti, ale také souvisejí se zdravím mozku – ovlivňují náladu, chrání před poruchami duševního zdraví. Lidský mikrobióm je do velké míry produktem životního stylu a životního prostředí, přičemž v dětství je nejlepší formovatelný.

V době, kdy děti dosáhnou školní věk, mají již vybudovaný základ mikrobiómu, který v nich zůstane roky, desetiletí či dokonce celý život.

Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků, jak dětem pomůžete ke zdravé střevní mikroflóře:

Vyživujte dobré bakterie
Strava dětí by měla být bohatá na vlákninu a komplexní sacharidy, které se nacházejících v rostlinách. Tyto látky jsou výživou pro zdraví prospěšné bakterie střevní mikroflóry. Co se stane, pokud nemají dostatek vlákniny?

Požírají hlen, který lemuje a chrání vnitřní stěny střeva, což vede k prudkému zánětu a nakonec k autoimunitním poruchám (zánětlivá onemocnění střev, alergie a astma). O důvod víc, proč dávat dítěti dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, ořechů a luštěnin.

Druhá věc je, že mnohé děti právě tyto potraviny odmítají, proto je třeba začít pomalu, opatrně a byť maskováním v rámci jiných oblíbených jídel.

Nebo vyzkoušejte fintu: vysvětlete dítěti, že všichni máme uvnitř v sobě „domácího mazlíčka“ – bakterie, který potřebuje péči. Tento „mazlíček“ zbožňuje ovoce a zeleninu, a proto ho třeba každý den nimi krmit. Udělejte pestrý talíř z různých druhů zeleniny a ovoce a nechte dítě vybrat si, čím nakrmí toho svůj „mazlíčka“ v bříšku.

Kupujte potraviny obsahující živé kultury
Dostatek potravin s obsahem živých a aktivních kultur (jogurty, kefíry) snižuje frekvenci chorob u dětí, zejména infekcí trávicího traktu.

Miso a nepasterizovaného kyselé zelí také obsahují živé kultury, ale děti je obvykle nemají rady, nejsou na konzumaci těchto chuťově speciálních jídel připraveny. Při výběru jogurtů však dávejte pozor a důsledně čtěte etikety.

Proč? Mnoho jogurtů určených pro děti obsahuje množství cukru. Ne všechny jogurty obsahují živé kultury – i to si ověřte. Pokud si děti nevědí zvyknout na chuť jogurtu bez cukru, přidejte do něj ovoce, ořechy nebo lžičku medu.

I příliš sterilní prostředí škodí
Samozřejmě, každý rodič chce ochránit své děti před choroboplodnými bakteriemi, ale sterilizací všeho, čeho se dotknou, oslabujeme i dobré bakterie v jejich střevech.

I když dnes vzhledem k pandemii není úplně ideální čas na vynechání dezinfekce, alespoň v domácím bezpečném prostředí trošku zmírníte absolutní sterilitu. Namísto agresivních dezinfekčních přípravků použijte přírodní.

Vyhýbejte se zbytečnému užívání antibiotik
Mnohé maminky ještě i dnes očekávají od lékařů, že při onemocněních dají dítěti antibiotika. Nepovažujme antibiotika za všelék. I když nejednou už zachránili život dětí, mají množství nevýhod, navíc při virózách nejsou účinné, jen zbytečně zatíží organismus.

Zabíjejí bakterie bez rozdílu, tedy spolu se špatnými ničí i dobré. Věřte, že lékař ví, kdy je třeba nasadit antibiotika. Nakonec, mnoho pediatrů používá CRP testy na odlišení virové a bakteriální infekce.

Hra venku s domácími zvířaty
Při obou aktivitách se děti setkají s dobrými bakteriemi. Pes svým způsobem funguje jako můstek mezi nečistotami na dvoře s bakteriemi, které obsahují a dětmi. Netřeba se toho však obávat, právě naopak.

Například nedávná studie publikovaná v časopise JAMA Pediatrics naznačila, že děti, které vyrůstají se psem, mají nižší riziko astmatu. Podobně, i kontakt s bakteriemi z půdy může být pro imunitu dětí prospěšný – nechte je vytrhnout si čerstvou mrkvičku, zda pohrát se s hlínou ve vaší zahradě. Samozřejmě pod dozorem.

Imunitu si dítě buduje po celé své dětství a jednou z věcí, která mu může také škodit, je přehnaná péče a čistota. Jak?

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora